Έγινε ενημέρωση: 14 Φεβ

elakaisimazimas
RISING STARS ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-HELLAS U16 27-01-2024 84-41

Ολυμπιακός-Hellas U16 84-41

Εντυπωσιακός ο Ολυμπιακός επικράτησε της Hellas U16 με 84-41, στο δεύτερο και τελευταίο σημερινό παιχνίδι για το τουρνουά Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική στο κλειστό γυμναστήριο της Μίκρας.

Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν από τα πρώτα λεπτά τα… δόντια τους, απέναντι στους μικρότερους ηλικιακά παίκτες της προεθνικής παίδων, καθώς προηγήθηκαν με καλάθι του Ροζακέα με 10-2 (2΄34΄΄). Η διαφορά γρήγορα ξεπέρασε και τους δέκα πόντους (16-5 στο 5΄34΄΄) με σουτ του Παπασταύρου. Ένα τρίποντο του Σεγκούρα στο 16ο λεπτό έκανε το 35-15, για να κλείσει η δεύτερη περίοδος με το ευρύ 45-23.

Με ένα σερί 10-2 στα πέντε πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ έγινε 55-25 ύστερα από δίποντο του Αμπόση. Η διαφορά ανέβαινε συνεχώς γα την ομάδα του Πειραιά που με σερί 18-4 στην περίοδο έφτασε να προηγείται στη λήξη της με 63-27.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία με τους προπονητές των δύο ομάδων να χρησιμοποιούν όλους τους παίκτες που είχαν στη διάθεσή τους και το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό να επικρατεί με 84-41.

Διαιτητές: Ηλιόπουλος-Αθανασιάδης Αθ.-Αβρονιδάκης

Δεκάλεπτα: 23-11, 45-23, 63-27, 84-41

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Μπουρνελές 4, Αγγελόπουλος 2, Γιακάι 9, Ντάψης 10, Λυκογιάννης 2, Ροζακέας 15(2), Σπάρταλης 11, Σαλταρίκος 5(1), Αντωνίου, Σεγκούρα 16(2), Αμπόση 8, Παπασταύρου 2.

Hellas U16 (Καλαμπόκης): Ιωάννου 5, Γκλαβάκης 2, Σταμούλος 4, Παραλίκας 6(2), Χαϊδεμένος 3, Παπαδάτος 4, Πεταλωτής, Παγουλάτος, Μανωλιτσάκης 5, Ασημένιος 3, Μπιλιώνης 4, Χαρτώνας 5(1).

Ελλάς Κ16-Πανερυθραϊκός 69-77

Συναρπαστικός και δυνατός ο πρώτος αγώνας της τελευταίας ημέρας του τουρνουά Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική στο κλειστό γυμναστήριο της Μίκρας, ανάμεσα στην Εθνική Παίδων και στον Πανερυθραϊκό. Η ομάδα της Ν.Ερυθραίας επικράτησε με 69-77, μετά από καλό παιχνίδι κι απ’ τις δυο πλευρές.

Στο πρώτο ημίχρονο οι «κόκκινοι» της Ν.Ερυθραίας ήταν καλύτεροι «στις λεπτομέρειες», προηγήθηκαν με 13-18 στο πρώτο δεκάλεπτο, η Εθνική βελτιώθηκε λίγο στην άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και ο αγώνας έγινε «ντέρμπι», ως τη λήξη για το 31-32 του ημιχρόνου.

Οι δυο ομάδες συνέχισαν με διάθεση και στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανερυθραϊκός είχε το «πάνω χέρι», έστω και με μικρή διαφορά. Με τρίποντο του Μπιλιόνη η Εθνική ισοφάρισε σε 39-39. Το «ντέρμπι» συνεχίστηκε με διαδοχικά καλάθια εκατέρωθεν, ο Κακαρούχας έκανε το 51-56 με τρίποντο και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 52-58 για τους «ερυθρόλευκους».

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πανερυθραϊκός κατάφερε να ξεφύγει λίγο στο σκορ (64-70, 68-72 στα 48’’ με Κακαρούχα σε κρίσιμο καλάθι) και εν τέλει να την κρατήσει μέχρι τέλους για να πάρει τη νίκη με 69-77, με κορυφαίους τους Παπαζώτο και Κακαρούχα με 30 και 27 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 13-18, 31-32, 52-58, 69-77

Διαιτητές: Αγραφιώτης, Ντόντης, Τσαρδούλιας

Ελλάς Κ16 (Καλαμπόκης): Ιωάννου 3, Γκλαβάκης 7, Σταμούλος, Παραλίκας 5(1), Χαιδεμένος 12(1), Παπαδάτος 4, Πεταλωτής 2, Παγουλάτος 4, Μανωλιτσάκης 2, Ασημένιος 7, Μπιλιώνης 5(1), Χαρτώνας 17(1).

Πανερυθραϊκός (Χαρτοματσίδης): Καπάτσος 3(1), Παπαζώτος 30(1), Ψωφάκης, Κακαρούχας 27(2), Χουχουλής 3, Βυτογιάννης 4, Τσάνη 10(1), Χαβούτσας, Μιχαηλίδης, Αντωνόπουλος, Τζαβάρας.